poniedziałek, 1 maja 2017

Zanim zaczniesz oceniać, poznaj historię

Człowiek na wózku inwalidzkim. Jedni pomyślą: "współczuję...na pewno nieszczęśliwy wypadek", a inni: "Pewnie sam się o to prosił! Młody, nieuważny, ma za swoje!". Taka młoda osoba, a jeździ windą, zamiast wchodzić schodami. Co za brak kultury! Nikt nie pomyśli, że przez problemy zdrowotne, niezależnie od wieku, dana osoba, może po prostu nie dać rady wejść po schodach? 
Dziewczyna w bardzo krótkich włosach. "fuuu, co ona ze sobą zrobiła, na chłopaka chce się zrobić?" A  co jeśli oddała włosy, dla osób, które bardziej ich potrzebują? Na przykład dla osób po chemii? Osób, którym nie wyrosną już ich własne włosy. Jestem pewna, że osoba, która oddała włosy na fundację i teraz ma bardzo krótkie, nie chciałaby być w ten sposób tak oceniana. 
Dziewczyna przytula chłopaka? "Niech ona lepiej zajmie się nauką, nie szanuje się!" Nikt nie pomyśli, że może pocieszać chociażby przyjaciela, czy brata? 
Dlaczego?
Dlaczego ludzie tak pochopnie oceniają innych, totalnie ich nie znając? Nie wiedzą o nich nic. NIC. Dlaczego więc tak bardzo zależy im na tym, aby po 2 sekundach wydać całą opinię na ich temat?. Wiadomo, zdarza się też tak, że wydaliśmy o danej osobie trafną opinię. Ale mimo wszystko myślę, że należy jednak najpierw poznać- potem oceniać.Każdy ma jakąś historię. Każda twarz, każda dłoń, niesie za sobą jakąś historię. Bezdomny, niekoniecznie musi być "pijakiem", który sam sobie zasłużył na to, aby nie mieć domu, a chłopak dbający o swój wygląd - "pedałem". Sami na pewno nie chcielibyśmy być w ten sposób oceniani, więc dlaczego oceniamy innych? Każdy jest inny, na swój sposób oryginalny, inaczej świat byłby nudny, każdy wyglądałby tak samo, nie byłoby to dobre.

Kolejny przykład. Osoba grubsza. "Ale o siebie nie dba, jak można się tak zapuścić?", "Na pewno cały czas je, zamiast ruszyć tyłek". Nikt nie pomyślał, że może być ciężko chora i jedynym ratunkiem są leki, po których się tyje? Nawet jeśli  ktoś z "własnej winy" jeździ na wózku, czy wygląda, jak wygląda, po co oceniać? Skupmy się na własnym życiu i przestańmy uprzykrzać komuś, jego życie.
Od razu, przepraszam za długą nieobecność na blogu, ale nie będę się tłumaczyć,
po prostu wracam :)!
Emily.

14 komentarzy:

 1. Niestety ludzie tak mają, że przyklejają łatki komuś o kim nic nie wiedzą....

  >> vanillia96.blogspot.com <<

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie oceniam ludzi których nie znam :)
  Wspaniała stylizacja. Takich spodni szukam :)
  MÓJ BLOG
  KONKURS

  OdpowiedzUsuń
 3. świetny i bardzo mądry wpis, niestety teraz większość ludzi ocenia innych po wyglądzie bądź plotkach jakie usłyszeli..

  http://wooho11.blogspot.com/ - Zapraszam na nowy wpis <3 Jeśli mogłabym prosić o zagłosowanie w konkursie byłabym baardzo wdzięczna :*

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wpis ! Popieraw w 200 % szkoda że nie wszyscy poznają czyjaś historie zanim zaczną krytykowac , fajne zdjęcia tylko troszkę słaba jakość ale wyszło bardzo ciekawie !


  Zapraszam do mnie http://aleksandraweronikaplaziak.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Lovely post! Maybe we could follow each other on GFC and instagram @djonovic_milica? If yes, follow me and I follow back as soon as I see it.
  Let me know with a comment on my Blog

  http://intonezzee.blogspot.com/

  kisses

  OdpowiedzUsuń
 6. beautiful :)
  INTERNATIONAL 100$ GIVEAWAY! check out: YOUNG BLOG

  OdpowiedzUsuń
 7. fantastic post dear :) like it!

  http://itsmetijana.blogspot.rs/

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mądry wpis!
  I super zdjęcia:)
  Świetny blog! <3
  Może wspólna obserwacja? :*

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety ale ludzie już tacy są . Oceniają kogoś zbyt pochopnie a nie znają nawet części historii.. Właśnie takie coś spotyka większość ludzi. To smutne ...
  Mój blog - Klik

  OdpowiedzUsuń
 10. I love it!! ❤ Have a nice weekend!

  Follow each other? Please let me know!
  ❤ MARY MARÍA STYLE ❤

  OdpowiedzUsuń
 11. Post bardzo mądry.Sama się zastanawiam,dlaczego ludzie non stop oceniają innych po pozorach.I bardzo prawdziwy jest cytat "Znasz moje imię,nie moją historię.Słyszałeś ,co zrobiłem ale nie przez co przeszedłem".Myslę,że niestety postrzeganie przez innych się nie zmieni,ale to w tym wypadku świadczy o poziomie tamtych osób,które wolą gadać źle na innych niż poznać daną osobę i zrozumieć..Miłego wieczoru :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Hej! Świetny post :)

  obserwuje i zapraszam do mnie :
  http://milentry-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Amazing post, dear! Looks wonderful :)
  Hugs ♥
  LIANA LAURIE

  OdpowiedzUsuń